SPetr.cz

Fotografování - Včelaření
včela na květu

Letošní rok co se týká množství vytočeného medu, byl z mého dlouhodobého včelaření v Klučenicích, asi jeden z nejhorších. Proč vlastně, když mi lidé říkali, vždyť na jaře všechno kvetlo.

Ano, “ale“ bylo chladno, pršelo a včely potřebují na snůšku teplo, já říkám min. nad 12 °C, bez deště, a to zkrátka moc nebylo. Včely se musejí strat o plod, který potřebuje zahřívat a na to je třeba energie. A kde ji vzít? Jedině ze zásob, které si stačily nanosit, když bylo zrovna hezky a nepršelo. Tak co si vlastně stačily nanosit, spotřebovaly na zahřátí, krmení plodu i sebe.
Dá se říct, že pravidelně první medobraní mívám v Klučenicích poslední víkend v květnu, nebo první týden v červnu. Letos bohužel po letech nic. Pak další medobraní bývá první, nebo druhý týden v červenci, když odvetou akáty a lípy.
Už se zdálo, že přeci nějaký med bude, ale byl nevyzrálý s velkým obsah vody v medu ( více jak 19%, norma v ČR 18% ). První a zároveň poslední vytáčení medu, jsem uskutečnil 27. července, med byl smíšený, ale zato s velmi dobrou kvalitou.

Tento problém neměl jen já, ale postihnul včelaře takřka v celé republice.

Pokryl jsem alespoň ty, kteří si předem med objednali.

Zamluvte si včas MED přímo od včelaře z Klučenic

Je možné si ho předem zamluvit po telefonu, či e-mailem, nebo vyplňte níže uvedený formulář.
Med je možné si zakoupit v omezeném množství v místě bydliště chovatele. Tak zvaný prodej ze dvora.

Zamluvit MED